Smycz dla psa na spacery – jaką wybrać?

blog_2

Wydawałoby się, że wybór smyczy dla naszego psiaka to prosta sprawa, ale jest to bardzo błędne założenie, ponieważ wybór smyczy dla naszego pupila to często nie lada wyzwanie, gdyż w sklepach zoologicznych jest tych produktów pod dostatkiem (np. https://www.krakvet.pl/smycze-dla-psow-c-130.html), zaś sprzedawcy nie zawsze namawiają nas do tego, co jest faktycznie w naszym przypadku najlepszym wyborem W związku z tym dobrze jest poznać wszystkie za i przeciw dotyczące rozmaitych smyczy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat smycz dobrych na codzienne spacery. Przeczytaj koniecznie! 

Zacznijmy od smyczy klasycznej, czyli prostego kawałka taśmy/sznurka, z jednej strony zakończonego karabińczykiem, z drugiej strony rączką. Generalnie rzecz ujmując taką smycz każdy z nas widział i prawdopodobnie używał, ponieważ jest najczęstszym jej rodzajem, który możemy spotkać zarówno na ulicach, jak i w sprzedaży. Rzecz jasna ma ona swoje plusy, ale również i minusy. Jeżeli chodzi o plusy to jednym z nich jest jej określona długość, ponieważ dzięki temu możemy kupić smycz w takim rozmiarze, jaki nam pasuje, np. dokupując ją do zestawu (często takie smycze w kolorze obroży oferują m.in. firmy hand made, szyjące akcesoria dla psów). Kolejnym atutem tej smyczy jest to, że zwykle nie jest zbyt długa, gdyż standardowo mierzy około 120 cm, dzięki czemu nie ciągnie się za nami i psem, i przydaje się w sytuacjach, gdy nasz czworonóg musi przejść jakiś odcinek przy nodze. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdza się również do transportu np. tramwajem czy pociągiem, ponieważ łatwo można ją złożyć w dłoni czy założyć pętlą na nadgarstek i jednocześnie nieść bagaż albo reklamówkę. Oprócz tego smycz ta jest również bardzo trwała, głównie dlatego, że ma mało punktów, które są zszywane, dzięki czemu zmniejsza się również liczba miejsc mogących ulec zerwaniu.

Co do minusów to jest nim na pewno fakt, że jej długość nie poddaje się regulacji i może to być problem wówczas, gdy podróżujemy z psem i raz potrzebujemy smyczy krótszej, do chodzenia przy nodze, a raz dłuższej, aby pies mógł wejść na trawę i się załatwić. Nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju smycz jest zdecydowanie bardzo dobra dla psa, który uczy się grzecznego chodzenia i nie ciągnięcia właściciela. Warto wspomnieć, że doskonale sprawdza się praktycznie zarówno z szelkami, jak i różnymi typami obroży (zobacz: https://furkidz.eu/jakkupowac)

Kolejnym typem smyczy o którym warto wspomnieć jest smycz regulowana, jest to smycz z jednej strony zakończona karabińczykiem, a z drugiej pętlą z drugim karabińczykiem, który w razie potrzeby można przepiąć do znajdujących się na smyczy kółek i w ten sposób np. skrócić jej długość. Zwykle smycz regulowana może być kupiona jako produkt gotowy albo też zrobiona na zamówienie do zestawu z obrożą czy szelkami.