Którą miskę dla psa wybrać?

blog_2

Miska to bardzo ważny produkt dla każdego psiaka, bo to z niej będzie jadł swoje psie jedzenie, a czasami zdarza się tak, że z nieznanych nam powodów nasz piesek nie chce jeść. Wtedy może chodzić albo o złe jedzenie, albo o złe zdrowie psiaka, albo o złą miskę, dlatego wybierając miski dla czworonoga, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność, higieniczność i trwałość. Oprócz tego pamiętajmy również, że zwierzę powinno mieć dwie osobne miski – jedną na karmę, drugą na wodę. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym się kierować przy wyborze miski dla swojego pupila.

Zacznijmy od tego, z czego wykonana jest miska. Obecnie dużą popularnością wśród właścicieli psów cieszą się miski plastikowe, ponieważ do ich zakupu skłania głównie niska cena, ładne kształty i kolory. Pomimo to powinniśmy pamiętać, że plastik jest materiałem nietrwałym, łatwo się łamie, ulega zadrapaniom i zarysowaniom, a w szczelinach zbierają się resztki pokarmu, których nie da się całkowicie usunąć podczas mycia. Niestety, ale sprzyja to rozwojowi bakterii, które mogą być szkodliwe dla psa. Musisz także wiedzieć, że plastikowe miski nie nadają się też dla szczeniąt, które w okresie wyrzynania zębów wbijają je we wszystko, co tylko się do tego nadaje, a miska wykonana z plastiku może stać się wówczas dla nich niebezpieczną zabawką. Dlatego też znacznie lepszym wyborem są miski ceramiczne lub wykonane ze stali nierdzewnej.

Przede wszystkim oprócz misek używanych na co dzień, warto zaopatrzyć się także w zestaw akcesoriów podróżnych. Tutaj do wyboru mamy miedzy innymi miski materiałowe lub silikonowe. Ich plusem jest to, że nie zajmują dużo miejsca, są lekkie i poręczne. Dodatkowo z łatwością zmieszczą się w plecaku czy torbie. Natomiast miska materiałowa szybko przemoknie, dlatego nadaje się tylko do podania psu suchej karmy lub do szybkiego napojenia, na przykład podczas postoju w trakcie jazdy samochodem. Co do misek silikonowych to ich największym atutem jest łatwość w czyszczeniu oraz możliwość włożenia ich do mikrofalówki w celu podgrzania bardzo schłodzonej mokrej karmy dla psa, na przykład podczas pobytu w hotelu. Poza tym, kolejnym ważnym akcesorium, w które powinniśmy się zaopatrzyć jest przenośna butelka na wodę lub bidon z zamocowaną do niego miską. Musimy pamiętać, że są one niezbędne nie tylko podczas wyjazdu, ale także w trakcie dłuższego spaceru z psem, zwłaszcza latem.

Warto wspomnieć także o tym, że zwierzęta te czerpią ogromną satysfakcję z możliwości samodzielnego zdobywania pożywienia i jest to jak najbardziej naturalne zachowanie, które nasze czworonogi odziedziczyły po dzikich przodkach żywiących się tym, co udało im się upolować. Natomiast karmienie psa wyłącznie z miski nie pozwala mu zaspokoić tych naturalnych instynktów. Dlatego też można część dziennej racji pokarmowej podać mu w inny sposób, na przykład stosować nagradzanie jedzeniem psa podczas szkolenia, za poprawnie wykonane ćwiczenia, chowanie przysmaków spakowanych w przeznaczone do tego celu zabawki w różnych zakątkach domu, wykorzystanie zabawek interaktywnych wymagających od psa pracy umysłowej i fizycznej (aby odnaleźć ukryte nagrody – smakołyki).